Apple släppte i går kväll watchOS 11.4, och det bjuds inte på särskilt många nyheter – men en efterlängtad funktion som många har väntat på är äntligen här.
En av de stora fördelarna med en Apple Watch är att man varken behöver ha ljudet på i sin telefon eller på klockan, eftersom vibrationerna från klockan räcker. Ett problem med detta har varit att om man ställer ett alarm på sin Apple Watch så vibrerar den bara på morgonen och låter inte. I watchOS 11.4 finns det nu en ny inställning som gör att vi kan ställa in så att klockan faktiskt både ringer och vibrerar när ett alarm går igång – medan allt annat, som notiser, fortfarande är ljudlöst.
Utöver detta så har klockan nu även stöd för Matter-kompatibla robotdammsugare i Hem-appen och det bjuds även på optimeringar och buggfixar.