Vi har hört det förut – att Apple ska göra om iOS ordentligt – men de senaste åren har det mest handlat om mindre förändringar när det kommer till utseendet.
Det är Bloomberg som säger sig ha information om att iOS 19, iPadOS 19 och macOS 16 kommer att “fundamentalt förändra” utseendet på operativsystemen. Det handlar bland annat om helt nya ikoner, menyer, fönster, systemknappar och appar. Målet är en mer konsekvent upplevelse oavsett vilken plattform du använder, och Apple vill förenkla hur användare navigerar och styr sina enheter.
Det hela sägs ta inspiration från visionOS, som har ett mer avskalat gränssnitt med genomskinliga element och fler 3D-detaljer. Om ryktena stämmer återstår att se när WWDC drar igång i juni.
VIa MacRumors