Nyheter

Socialdemokraterna vill införa pant på mobiltelefoner

Att pan­ta tomburkar är vi bra på i vårat avlån­ga land men när det kom­mer till att pan­ta tele­fon­er lig­ger vi nog i lä — likt mån­ga andra län­der.

Det är Åsa West­lund, miljöpoli­tisk tales­per­son för Socialdemokra­ter­na som nu säger i en inter­vju med Afton­bladet att par­ti­et tit­tar på införa pant på mobil­tele­fon­er och kanske även annan småelek­tron­ik. Hela syftet med pan­ten är att åter­vin­na ämne­na som finns i tele­fon­er­na så som guld, sil­ver och kobolt för att min­s­ka gru­vbry­t­nin­gen som kostar mån­ga livet var­je år och det förekom­mer även en hel del barnar­bete.

Hur myck­et pan­ten kan tänkas ham­na på har par­ti­et ännu inte kom­mit fram till men Åsa säger att tele­fon­er är vär­da en hel del pen­gar och hon tror att det kom­mer krä­vas en större sum­ma för att det ska finnas ett ekonomiskt inci­ta­ment för att fak­tiskt orka pan­ta tele­fo­nen istäl­let för att ha den kvar i byrålå­dan. Därav kan det bli så att när man köper en tele­fon så beta­lar man en högre avgift när man köper tele­fo­nen som man sedan får till­ba­ka när man pan­tar den. Pre­cis som hur det funger­ar med en PET-flas­ka.

Via Afton­bladet.

Kommentarer