Med iOS 26 fick vi Liquid Glass-gränssnittet, som ger en känsla av transparens och flyt genom hela iOS. Samma designfilosofi kom till iPadOS 26 och macOS 26.
Tydligare Liquid Glass
Men långt ifrån alla har uppskattat den nya genomskinliga looken. Nu har Apple släppt iOS 26.1 beta 4 och den ger dig ett nytt alternativ: du kan välja en mindre genomskinlig variant av Liquid Glass. Funktionen kommer även till iPad och Mac.
På iPhone och iPad hittar du inställningen under Inställningar > Skärm & ljusstyrka. På Mac ligger den under Systeminställningar > Utseende. Där finns nu en ny meny för Liquid Glass med alternativen “Klart” och “Tonad”.
Det är ingen gradvis inställning. Antingen behåller du Liquid Glass som vi känner igen det från iOS 26, eller så väljer du den nya tonade varianten som ökar opaciteten och kontrasten. När det är aktiverat gäller inställningen inte bara Apples egna appar, utan även tredjepartsappar som använder Liquid Glass. På iPhone och iPad påverkas även notiser på låsskärmen, som blir mindre genomskinliga.
Inställningen finns nu i iOS 26.1 beta 4, iPadOS 26.1 beta 4 och macOS 26.1 beta 4, som alla är tillgängliga för utvecklare. En ny publik beta väntas senare i veckan.
Inga fler fick-bilder
Utöver detta har Apple även bakat in en inställning för att slå av enkel kameraåtkomst från låsskärmen, så att du inte råkar öppna kameran om skärmen av någon anledning skulle tända sig i byxfixkan.
Förr var det vanligare att starta kameran genom att svepa på låsskärmen, detta var dock innan iPhone X kom. Men när den lanserades gjorde Apple en förändring: de lade till en dedikerad kameraknapp på låsskärmen och på de senaste modellerna, iPhone 16 och iPhone 17, har även den nya Camera Control-knappen dykt upp som ett alternativ.

Trots dessa nyheter har det aldrig varit möjligt att helt stänga av svepgesten för kameran. Det betyder att om du inte använder svepgesten som ditt huvudsakliga sätt att öppna kameran, kan det ibland hända att du av misstag startar kameran utan att ens märka det.
