Smarta Hem

Arlo önskar gott nytt år genom att höja priserna på sina abonnemang

Nu börjar det bli lite väl dyrt va?

Arlo, som tillverkar både videodörrklockor och övervakningskameror, skickade idag ut ett mejl till sina kunder där de meddelar att abonnemangspriserna kommer att höjas.

I mejlet skriver Arlo att de har arbetat hårt för att förbättra användarupplevelsen i appen, bland annat genom att introducera en ny appwidget och erbjuda bättre support via kundportalen och chatboten. På grund av detta anser de att en prisjustering är nödvändig. Prishöjningen gäller alla abonnemang och träder i kraft den 1 februari 2025. Du hittar de nya priserna för samtliga abonnemang nedan:

De avslutar med att säga att nya funktioner kommer att lanseras nästa år för att förbättra säkerhetsupplevelsen. Undertecknad har själv Arlo hemma och tycker att det börjar bli alldeles för dyrt. Inte nog med att produkterna i sig är dyra – kostnaderna fortsätter dessutom att öka. Arlo är idag en av få aktörer som inte erbjuder lokal lagring eller iCloud Secure Video. Visst hade det varit bättre om de erbjöd fler alternativ än enbart sin egen lösning?

Källa: Arlo

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!