Att gå tillbaka till sina rötter verkar inte ha varit en dum idé då Battlefield 6 såldes i över sju miljoner exemplar under de tre första dagarna. Hittills har det spelats 172 miljoner matcher online och spelet slog rekordet för flest samtidiga spelare i seriens historia.
”Först och främst vill vi tacka våra spelare”, säger Byron Beede, General Manager för Battlefield. ”’Battlefield 6’ byggdes tillsammans med våra fans. Från det första konceptet till implementeringen av Battlefield Labs och det rekordstora öppna betatestet har vi varit helt fokuserade på spelarnas feedback. Tillsammans med våra spelare har vi haft ett gemensamt mål: att skapa det bästa Battlefield någonsin. Och detta är bara början – vår första säsong med nytt innehåll är bara 12 dagar bort.”
Den 28 oktober kommer de att släppa den första säsongen som heter ”Rogue Ops” och den innehåller en ny karta, ett nytt 4v4-läge och ytterligare två faser av säsong ett som släpps senare. Har du skaffat spelet ännu? Om ja, vad tycker du om det?
Via pressmeddelande
