Carlsberg Sverige utökar sitt samarbete med fraktbolaget Einride och tar nästa steg mot en mer hållbar logistik. Från och med 2025 ska upp till 40 procent av bryggeriets transporter i södra och västra Sverige drivas med el.
För att uppmärksamma satsningen lanseras nu “The Electric Beer” – en alkoholfri öl som är bryggd, producerad och transporterad med enbart förnybar energi. På burken finns en QR-kod som visar ölets klimatresa mellan Malmö, Falkenberg och Göteborg, detta tack vare elva eldrivna lastbilar och en AI-baserad plattform för ruttoptimering.
Samarbetet med Einride har hittills lett till 340 000 eldrivna kilometer och en beräknad utsläppsminskning på 2 460 ton koldioxid per år, när hela flottan är i drift. Carlsberg var först i branschen med att elektrifiera tunga transporter redan 2022 och har som mål att nå noll nettoutsläpp till 2040.
Fler elfordon i vår transportkedja är ett konkret steg mot vår hållbarhetsvision. Vi hoppas inspirera andra att också ta ansvar, säger Carlsberg Sveriges vd Peter Hammarstedt.
Källa:Pressmeddelande