Apple

CarPlay i Tesla kan ha kommit ett steg närmare

Ny Apple-funktion kan lösa gammalt problem

Tesla är fortfarande en av de största biltillverkarna som saknar stöd för Apple CarPlay. Men nu pekar en ny funktion från Apple på att något kan vara på väg att förändras.

I samband med WWDC lyfte Apple fram funktionen Route Sharing, som gör det möjligt för en navigationsapp att dela ruttinformation direkt med bilen. Det kan låta som en liten detalj, men för elbilar är det viktigt eftersom navigeringen ofta används för att beräkna laddstopp, batteriförbrukning och andra smarta funktioner.

Just den typen av integration har länge pekats ut som ett av hindren för CarPlay i Tesla. Om bilen och iPhone kan använda samma ruttdata blir det mycket enklare för systemen att samarbeta.

Varken Apple eller Tesla har bekräftat några planer, men den nya tekniken gör att CarPlay i Tesla känns lite mindre osannolikt än tidigare.

9to5Mac

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!