Repair.org har presenterat den årliga listan av det sämsta från CES-mässan. Det är en prisceremoni som säkert inte många av företagen vill delta i. Pristagarna här är de som inte riktigt lyckats att hålla måttet, gjort helt meningslösa prylar, samtidigt som endel fokus ligger på miljö och reparerbarhet.
Årets gala leddes dessutom av en svensk, Simone Giertz, som är känd för sina ibland tveksamma innovationer och gjort sig ett namn på YouTube.
Bland årets ”vinnare” hittar vi bland annat Amazon Ring AI, som fick integritetspriset för sin allt bredare övervakning,. Merach UltraTread, ett uppkopplat löpband som enligt tillverkaren själv inte kan garantera säkerheten för användardata.
Miljöpriset gick till Lollipop Star, en engångsklubba med inbyggd elektronik som bara fungerar i runt 60 minuter. Samsung Family Hub Smart Fridge tog hem både priset för sämst reparerbarhet och det mindre smickrande Worst in show-priset. Med motiveringen att ett kylskåp kanske inte behöver röststyrning, annonser och abonnemang för att göra sitt jobb.
Även Bosch fick kritik, både för sin inlåsta e-cykelekosystem-app och en AI-styrd kaffemaskin som juryn sammanfattade med ett tydligt “Vem bad om det här?”
Via: ifixit.
