Microsoft tar nästa steg med Copilot och lanserar Copilot Task. I stället för att bara svara på frågor kan Copilot nu utföra uppgifter åt oss i bakgrunden, som att boka möten, övervaka priser, sammanställa rapporter eller skapa presentationer från mejl och bilagor. Funktionen använder sig av vår webbläsare och dator för att interagera med appar och webbtjänster.

Är denna bild genererad av Copilot kanske?
Copilot Tasks fungerar som en automatiserad att-göra-lista. Vi beskriver uppgiften sedan planerar och genomför AI:n jobbet. Det kan handla om återkommande veckorapporter, bevakning av bostadsannonser, hantering av prenumerationer eller att anpassa CV och personligt brev efter nya jobbannonser. Innan köp eller meddelanden skickas krävs godkännande från användaren.
Copilot Tasks släpps i dag i en begränsad research preview. Microsoft uppger att fler användare kommer att få tillgång under de kommande veckorna inför en bredare lansering av den nya AI-funktionen i Copilot. Men frågan är om vi verkligen behöver en sådan funktion och om vi litar på att den gör rätt?
