Efter skolskjutningen i Uvalde 2022 valde James Cameron att tänka om kring en central scen i kommande ”Avatar: Fire and Ash”. Händelsen där 19 barn dödades fick regissören att helt stryka ett moment där Jake Sully beväpnar Metkayina-folket med moderna skjutvapen.
Cameron berättar för TheWrap att han inte längre ville visa eller romantisera vapen på det sättet. Jake är visserligen formad av sin bakgrund som marinsoldat, men Cameron ville inte låta den militära logiken färga Na’vis världsbild. Scenen började dessutom påminna honom om samma koloniala maktutövning som filmens antagonistiska bolag står för. I stället ersattes vapnen med en mer mytisk lösning. Jake återvänder till Toruk, den legendariska bansheen från första filmen. Scenen, som tidigare var tänkt för en senare del i serien, fick nu symbolisera ett svårare men mer värdigt val för karaktären.
Att ändringen gick att genomföra beror på Camerons arbetsmetod. Med omfattande performance capture kan han återskapa och justera scener långt efter inspelning. Samma flexibilitet gjorde att den populära val-liknande Payakan fick större utrymme i den tredje filmen.
