Nu släpper Denon en uppdaterad version av sin Home-serie. Det är tre nya trådlösa högtalare som ska göra multiroomljud enklare och mer flexibelt. Vi lovas både ett bättre ljud och en design som smälter in bättre i hemmet.
Den minsta modellen Denon Home 200 är designad för mindre rum men ska ändå leverera ett fylligt ljud. Den har tre element och tre förstärkare, vilket ska ge en bredare ljudbild än vad storleken antyder. Det är en högtalare för den som vill ha något kompakt men ändå kapabelt och det är svårt att inte se likheten med Sonos Move.

Steget upp är Denon Home 400 som riktar sig till större rum. Här får vi fler element och förstärkare, inklusive uppåtriktade högtalare som ska sprida ljudet bättre i rummet. Resultatet ska bli en tydligare närvaro och mer djup i ljudbilden, oavsett var den placeras.

I toppen hittar vi Denon Home 600 som är seriens kraftpaket. Den satsar på mer tryck i basen med större baselement och kompletteras av diskant, mellanregister och uppåtriktade element. Tanken är att ge ett mer omslutande ljud, särskilt i större ytor och storleken pratar nog för sig själv.

Samtliga modeller har stöd för Wi-Fi, Bluetooth och streaming via HEOS och kan kopplas ihop med flera högtalare i olika rum. Den nya serien stödjer även virtuell Dolby Atmos Music för en mer omslutande upplevelse. Den nya Denon Home-serien börjar säljas idag den 24 mars. Home 200 är din för 4 498 kronor, Home 400 för 6 298 kronor och besten Home 600 går på 8 398 kronor.
