Sony kan ha en uppdaterad PlayStation Portal på gång. Enligt The Verge har två nya PlayStation-enheter dykt upp i dokument från Wi-Fi Alliance, organisationen som certifierar wifi-produkter. Båda klassas som spelkonsoler eller tillbehör, utan att dokumenten avslöjar exakt vad det handlar om.
Modellnumren är CFI-Y2000 och CFI-Y2015. Som jämförelse har den ursprungliga PlayStation Portal, som släpptes 2023, modellnumret CFI-Y1001. Likheten gör att åtminstone en av enheterna skulle kunna vara en ny Portal. Dokumenten anger också att båda kör Android 15. Några uppgifter om skärm, prestanda eller andra funktioner framgår inte.
Tidigare rykten har pekat på en Portal med OLED-skärm och en uppdateringsfrekvens på upp till 120 Hz. Det skulle vara dubbelt så högt som hos dagens modell. Certifieringarna bekräftar dock varken OLED eller högre uppdateringsfrekvens, så de uppgifterna får fortsatt betraktas som rykten.
Att två enheter har registrerats väcker även frågor om Sonys planer på en bärbar konsol som kan köra spel direkt på enheten. Någon sådan koppling går inte att fastställa utifrån dokumenten. Det kan lika gärna röra sig om två varianter av en uppdaterad Portal. Sony har ännu inte presenterat produkterna och certifieringarna ger inget besked om vare sig pris eller lanseringsdatum. En registrering betyder alltså inte att en presentation är nära.
