EU-parlamentet vill förbjuda kolfiber från 2029 genom att klassa det som ett farligt ämne, precis som med till exempel bly eller kvicksilver.
Förslaget ingår i en uppdatering av EU:s direktiv om uttjänta fordon, alltså fordon som inte längre används och ska skrotas eller demonteras.. Anledningen är att EU anser att kolfiberfilament som blir luftburna kan vara skadliga vid hudkontakt.
Ett förbud skulle slå hårt mot just bilindustrin, där kolfiber används i allt från fälgar till sportstolar och utgör runt 20 procent av världens totala kolfiberanvändning. Biltillverkare som bygger sportbilar kan alltså tvingas till att hitta ett nytt material som är både hårt och lätt.
Det återstår att se om förslaget går igenom, men det lär möta en del motstånd från både bilbranschen och bilentusiaster.
Källa: Car and Driver
