På Sergels Torg 12 har det länge stått att den amerikanska hamburgerkedjan Five Guys snart ska öppna – och nu har de avslöjat datumet på Instagram.
Five Guys grundades 1986 i USA av Jerry Murrell och hans fyra söner, vilket också är ursprunget till namnet. Kedjan finns i flera länder runt om i världen, och nu är det dags för deras första restaurang i Sverige. På Instagram har de lagt upp en reel där de visar hur pommes frites väller ut från Hötorgshuset, och på en bong i videon avslöjar de att portarna slås upp den 10 februari klockan 11:00.

Restaurangen i Stockholm är bara starten för Five Guys och de ska öppna 10 restauranger till i Sverige och även etablera sig i norden. Har du ätit på Five Guys, om ja – vad tyckte du?
Källa: Instagram
