AI

Google stämmer SerpApi för att stoppa skrapning av sökresultat

AI-jakten har gjort sökdata till guld

Google har nu tröttnat och stämmer företaget SerpApi som gjort affär av att samla in och sälja Googles sökresultat. Enligt Google sker det genom automatiserade metoder som kringgår skydd, bryter mot villkor och belastar sökmotorn med enorma mängder falska sökningar.

Enligt sökjätten så är rättsprocessen en sista utväg. SerpApi ska enligt Google använda bottar och maskerade användarprofiler för att se ut som vanliga människor när de hämtar data. Den informationen säljs sedan vidare, ofta till AI-tjänster som vill åt Googles sökresultat men saknar godkänd tillgång.

Google säger att detta inte bara skadar deras affärer utan också webbplatsernas rätt att bestämma hur deras innehåll används. Många sajter har aldrig godkänt att deras material ska samlas in via Googles sökresultat och säljas vidare.

Bakgrunden är den ökande efterfrågan på sökdata i AI-eran. Om Google får rätt kan det bli betydligt svårare för AI-bolag att använda inofficiella vägar för att få tillgång till Googles sökdata.

Ars Technica

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!