Gaming

GTA 6 skrämmer bort konkurrenterna – spel skjuts upp

Rockstars gigant skapar panik i kalendern

GTA 6 kan bli så stort att andra spel skjuts upp bara för att slippa tävla om uppmärksamheten.

Minst tre stora spelutgivare sägs vara redo att skjuta upp sina kommande titlar – bara för att undvika att krocka med Grand Theft Auto 6. Rockstar Games förväntade megahit har ännu inget exakt lanseringsdatum, men planeras släppas i höst. Och hela branschen håller andan.

“Vi vill inte vara i närheten av den där meteoren,” ska en europeisk spelutgivare ha sagt till The Game Business. Andra menar att det inte handlar om pengar – utan om att spelarnas tid är den verkliga bristvaran.

Även två utvecklare med storsäljande titlar planerar att justera stora uppdateringar för att inte hamna i GTA:s skugga. Ett problem är att alla andra tänker likadant – vilket kan leda till en överfull spelhöst före och efter lanseringen.

Enligt analysföretaget DFC Intelligence väntas GTA 6 dra in över 3,2 miljarder dollar första året – det dubbla mot GTA 5. Förhandsbokningarna tros nå över en miljard dollar.

Via: VGC

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!