Vi på redaktionen har tillbringat många kvällar med att sprida demokratin på olika planeter. Snart kan vi göra det tillsammans runt ett köksbord i stället för på varsitt håll, då Helldivers 2 blir ett brädspel.
Det brittiska spelföretaget Steamforged Games, känt för att skapa brädspel, kortspel och rollspel baserade på populära datorspelslicenser, lanserar den 8 april en crowdfundingkampanj på Gamefound för Helldivers 2: The Board Game. Precis som i tv-spelet är tanken att actionbrädspelet ska kunna spelas av 1–4 spelare, med fokus på samarbete och kaotisk underhållning. Steamforged Games beskriver konceptet på sin hemsida så här:
Precis som på slagfältet möter du ständigt nya hot, oförutsägbara mål och den eviga risken för vådabeskjutning. För låt oss vara ärliga – du kommer garanterat släppa en Eagle Airstrike på din lagkamrat.
Oavsett om du är ny i Helldivers-världen eller om du redan är en inbiten fan hoppas vi brädspelsversionen bjuder på minst lika mycket kaotisk action och samarbetsanda som tv-spelet.
Källa: Steamforged.com