Samhälle
DinellJohansson

Högdalen kommer att få ett 27-våningshus

Parkeringen får lämna plats för bostäder och ett nytt torg

Rangstaplan i Högdalen kan få omkring 360 nya hyresrätter efter att majoriteten i stadsbyggnadsnämnden sagt ja till planen. Ett 27 våningar högt hus kommer att byggas och området får även ett punkthus på 16 våningar och två lägre byggnader.

Förslaget har fått kritik för hur de höga husen påverkar området. Skönhetsrådet anser att höjden bryter mot den befintliga skalan, medan Stadsmuseet har pekat på negativa konsekvenser för kulturhistoriska värden. Maria-Elsa Salvo (S) menar samtidigt att Stockholm behöver använda marken effektivare för att få fram fler bostäder.

Dagens markparkering med 240 platser försvinner och ersätts bland annat av ett grönt torg. Under marken planeras ett garage i två våningar med 98 besöksplatser och 51 platser för boende. Runt 20 allmänna parkeringsplatser ska också finnas på eller intill torget.

Mitt i

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!