Hyundai är globalt en av världens största och mest lönsamma biltillverkare – men i Sverige släpar både marknadsandel och varumärkeskännedom efter. Nu vill nya Sverige-chefen Osvaldo Valentini ändra på det.
En central förändring är att Hyundai har lämnat agentmodellen och återgått till ett traditionellt återförsäljarnätverk. Samtidigt minskade antalet handlare från 33 till 23, vilket nu ska byggas upp igen – med särskilt fokus på Stockholm och Göteborg.
– Vår första prioritet är att bygga ett starkt återförsäljarnätverk i de stora städerna som ska bli vår ryggrad, säger Valentini till MotorMagasinet.
Trots att Hyundai funnits i Sverige sedan 1991 såldes bara cirka 3 500 bilar under 2025 – något Valentini beskriver som långt under potentialen. Problemet ligger enligt honom inte i produkterna, utan i varumärket.
