Aqara visar upp flera nyheter på IFA i Berlin och bland dem finns Camera G510 (Battery) tillsammans med Security Station M410. Kameran är gjord för utomhusbruk och har inbyggd solpanel, batteri på 10 400 mAh och spelar in i 2,5K. Den kan enligt Aqara känna igen personer, fordon och paket. M410 samlar kamerorna på ett ställe och har lokal lagring som kan byggas ut med HDD, SSD eller microSD. Systemet kräver inget abonnemang och stationen fungerar även som Matter-hubb.

Spatial Multi-Sensor FP400 är en ny närvarosensor som använder mmWave-radar för att se var personer befinner sig och hur de rör sig i ett rum. Sensorn kan delas upp i upp till åtta zoner och följa upp till tio mål samtidigt. Det går exempelvis att trigga automationer beroende på vilken del av rummet någon befinner sig i eller åt vilket håll personen rör sig. FP400 har stöd för Zigbee och Matter.

Den tredje nyheten är Edge Hub M300, en mer avancerad hubb som kör Aqara Studio lokalt. Den har stöd för Zigbee, Thread, Wi-Fi, Ethernet och Bluetooth, men kan även prata med system som KNX/IP, BACnet/IP och Modbus. Den kan dessutom kopplas ihop med tredjepartsenheter och plattformar som Home Assistant. M300 har 64 GB intern lagring, plats för microSD-kort och kan strömförsörjas via PoE. Inga priser har presenterats än.

