Kultur
Netflix

K-pop Demon Hunters får en uppföljare om fyra år

Den som väntar på något gott...

Om du inte förstått att KPop Demon Hunters blev en succé både på Netflix och musik-topplistorna, behöver du ha legat under en sten det senaste halvåret. Såklart ska det ridas på framgångsvågen. Ryktena och förhoppningarna har varit många, men nu står det klart att det kommer en uppföljare. Men premiär blir först 2029.

Om du legat under en sten så följer denna film från Sony Pictures Animation det fiktiva K-pop-bandet Huntrix och deras kamp mot demoner, med hjälp av musik och välkoreograferade strider.

Låtar från filmens soundtrack, “Golden”, “Your Idol” och “Soda Pop” har toppat Billboard-listorna och plockat hem flera Grammynomineringar, så förväntningarna inför uppföljaren är riktigt höga, frågan är om det är för sent att rida på vågen 2029.

Via: Variety.

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!