Lego håller inte igen med sina samarbeten och allt som oftast kommer det från ganska oväntade håll. Nu kommer ett samarbete med Netflix och Kpop Demon Hunters.
Det första setet ska gå att förhandsboka redan nu i vår, ett bygge med 9 plus på kartongen och ska passa både för lek och som samlarobjekt. Att KPop Demon Hunters har blivit ett globalt fenomen har nog ingen kunnat missa, kanske har den största vågen lagt sig. Men överraskande nog har vi inte fått se mycket leksaker och annat i butikerna. Men nu är både Mattel och Lego på gång.
En fortsättning på Netflix är utlovad, när vet vi inte, men de första legobyggena kommer som sagt redan i sommar och det kommer nya under 2027. Det är dock extremt lite vi fått se än, ett kort klipp med en blå tass som välter en kruka. Vilket såklart är Derpy Tiger som är i farten och busar.

Via: LEGO.
