Lego har tagit sitt Friends-universum till nästa nivå och gjort en musikal med riktiga skådespelare. LEGO Friends: Heartlake The Musical är den första liveactionproduktionen baserad på LEGO Friends och bjuder på sång, dans och en hel del färgglada miljöer inspirerade av byggsatserna.
I den 50 minuter långa musikalen får vi följa tonåringen Daisy som efter en flytt hamnar i den fantasifulla staden Heartlake City. Där väntar nya vänner, äventyr och fyra nyskrivna låtar. Bakom produktionen finns bland andra Kenny Ortega, som tidigare arbetat med High School Musical, medan Paul Becker står för regi och koreografi.
Musikalen kan ses i sin helhet på YouTube men kommer också till Netflix och andra streamingtjänster. Lego passar dessutom på att bygga upp ett Unicorn Café i naturlig storlek i London under oktober, inspirerat av musikalen.
Tar vi en titt på trailern, så ser det faktiskt bättre ut och mer seriöst än vad vi först trodde. Nedan kan ni se hela filmen.
Via: LEGO.
