Förra veckan skrev vi om att det ser ut som att Apple kommer att lansera en fristående app för Siri i det kommande iOS 27 och nu har Mark Gurman berättat lite mer om Apples kommande AI-satsning. Det verkar som att de kommer att ha en dedikerad sektion i App Store för AI-extensions vilket innebär att man kan koppla in tredjepartschattbottar som fungerar tillsammans med Siri och andra funktioner på sina enheter. Gurman har fått informationen från en intern förhandsversion av iOS 27 där det står i det finstilta:
“Extensions gör det möjligt för agenter från installerade appar att fungera tillsammans med Siri, Siri-appen och andra funktioner på dina enheter.”
Om detta stämmer så bekräftar texten ovan att det kommer att komma en dedikerad Siri-app likt hur ChatGPT fungerar idag. Om Siri-appen kommer att släppas till alla enheter som stöder iOS 27 eller om det kommer med ett hårdvarukrav återstår att se.
