Nu släpps Matter 1.5.1, en uppdatering som främst riktar in sig på kameror och videodörrklockor i det smarta hemmet. Det är ingen stor uppdatering, men den ger oss flera förbättringar som gör systemen både smidigare och mer effektiva.
Det som är nytt är bland annat stöd för flera videoströmmar samtidigt. En kamera kan nu leverera olika kvaliteter parallellt, till exempel hög upplösning för inspelning och lägre för mobilen. Kort sagt: bättre prestanda utan att belasta nätverket lika mycket.
Formatstödet har uppdateras och bilder kan nu skickas i HEIC-format för bättre kvalitet i mindre filstorlekar och videoströmmar blir mer kompatibla med moderna streaminglösningar.
Även funktioner som zoom, rörelse och inspelning har justerats för att fungera stabilare i olika installationer. Dessutom förbättras stödet för dörrklockor, ringsignaler och intercom. Bland annat med fler val av signaler och bättre samspel mellan enheter.
