Tangentbord är en djungel och därför har undertecknad alltid gjort det lätt för sig genom att helt sonika bara köra på Apples egna Magic Keyboard men i dag ska vi bredda vyerna en aning.
Det finns ju faktiskt bra tangentbord där ute
NuPhy Air75 V3 är ett lågprofilstangentbord för dig som vill ha den mekaniska känslan men inte ljudvolymen av det. Det är ett 75-procentigt tangentbord vilket innebär att vi inte har en separat del för siffrorna. Det är gjort för både Mac och PC och på långsidan av tangentbordet hittar vi en fysisk switch för att växla just mellan Mac och PC. Med i förpackningen får vi med allt vi behöver som USB-C-kabel, Bluetooth-dongel till PC, verktyg för att byta tangenterna och två olika reglage för tangenten längst upp till höger så vi enkelt kan justera volymen.

Kul med lite färgklickar!
Tangentbordet är bakgrundsbelyst och det finns både fasta färger att välja på men även flera färger samtidigt samt att det rör sig i ett färgmönster beroende på vilka knappar vi trycker ned. Eftersom undertecknad är över 40 nu så känns det inte så aktuellt med massa RGB-färger så jag valde ett vitgult ljus så man ser vad man skriver i mörkare miljöer.

Vi valde en vitgul bakgrundsfärg.
Hur är det att skriva på?
Jag ska inte ljuga här, det tog nästan en hel arbetsdag innan jag slutade stava fel på vartannat ord. Jag har nästan uteslutande kört på ett fullstort Magic Keyboard i många år så att programmera om hjärnan tog ett tag. Men nu efter ett par dagar så måste jag säga att jag gillar det skarpt. Det är väldigt skönt att skriva på och har ett skönt nedslag. Faktum är att jag nu efter ett par dagar faktiskt skriver snabbare på det än med Magic Keyboard. Men det jag faktiskt gillar mest är att det till skillnad från andra mekaniska tangentbord faktiskt är väldigt tyst. Faktum är att det går att skriva så pass tyst att man inte stör om frugan sitter bredvid vilket är ett stort plus i min bok då vi har kontoret i vardagsrummet.

Som Mac-användare passar NuPhy Air75 V3 fint in på skrivbordet och jag gillar att det finns en knapp för urklipp det vill säga samma sak som att trycka CMD+Shift+4. Det finns även flera andra knappar just för Mac för att få fram Spotlight justera volym och ljusstyrka och mycket mer.
En bra tyngd och hög kvalitet
Något jag förvånades över är vilken hög kvalitet tangentbordet har både i känsla och konstruktion. På undersidan går det att välja om man vill ha tangentbordet helt platt lite lutning eller mycket lutning. Det är en gedigen tyngd i tangentbordet och detta gör att det ligger kvar på samma ställe och hela ramen är i borstad aluminium. På baksidan hittar vi även en fint polerad dekal där produktens namn står. Tangentbordet laddas via USB-C och det har ett inbyggt batteri på 4 000 mAh. Det ger en batteritid på 60–100 timmar med alla lampor på och upp till 1 200 timmar om lamporna är avstängda. Nuphy Air75 V3 kommer dyka upp i butiker den 8 januari och priset ligger på 1 990 kronor.

