En ny version av ”Baywatch” är på väg och nu står det klart att serien får amerikansk premiär i januari 2027. Inspelningen pågår redan i Los Angeles där Stephen Amell känd från ”Arrow” spelar Hobie Buchannon, son till David Hasselhoffs klassiska rollfigur Mitch Buchannon.
Fox beskriver serien som en av sina största satsningar och hoppas att premiärfönstret i januari ska ge rebooten en stark start. De säger också att man känner av de höga förväntningarna kring serien, som fortfarande är en av världens mest kända tv-produktioner.
I rollistan syns även Jessica Belkin, Hassie Harrison och Luke Eisner. Dessutom gör David Chokachi från originalserien comeback. Något svenskt premiärdatum eller vilken streamingtjänst som kommer att visa serien är inte klart ännu.
