OpenAI visade igår upp sin senaste skapelse dots. Det är en AI-agent som inte sitter och väntar på att vi ska ställa en fråga eller ge den en uppgift utan den kan arbeta självständigt i bakgrunden. Dot drivs av GPT-6 Astra och får en egen dator och webbläsare i molnet och kan via plugins ansluta till över 4 000 olika appar. Några exempel på användningsområden är att en dot kan hålla koll på återkoppling från kunder, fixa mindre buggar och förbereda färdiga ändringar som en utvecklare sedan kan kika igenom och granska.

Den kan även uppdatera material inför en produktlansering eller hjälpa innehållsskapare genom att hitta klipp i intervjuer och skriva utkast till inlägg. Dot kan även jobba på flera olika projekt samtidigt och det går att kommunicera med dot via ChatGPT men även via Slack, Teams och sms. Den kommer ihåg konversationerna oavsett vilken plattform vi pratar med vår dot på. I sitt pressmeddelande berättar OpenAI att användaren själv bestämmer vilka appar dot ska få komma åt och det är vi som bestämmer exakt vad den får göra på egen hand. Åtgärder som kräver ett godkännande ska fortfarande godkännas av användaren för att den ska kunna genomföra dem.

Dots börjar rullas ut till Pro och Business Premium på vissa marknader och har du Enterprise så kan en administratör aktivera en betaversion.
