OpenAI förbereder enligt nya uppgifter sin första egna hårdvaruprodukt och fokus verkar ligga på ljud. Enligt källor till The Information så utvecklar bolaget nu kraftigt förbättrade ljudmodeller för ChatGPT inför lanseringen av en AI-driven pryl.
De nya modellerna ska ge mer naturliga och känslomässiga röster, bättre svar och en helt annan typ av samtalsflöde än i dag. Bland annat ska AI:n kunna prata samtidigt somvi pratar med den och den ska och föra mer levande dialoger. Målet är att lansera tekniken redan under första kvartalet 2026 men själva hårdvaran väntas dock dröja längre. Uppgifterna pekar på att den första enheten ligger runt ett år bort och bara är startskottet. OpenAI sägs arbeta med flera produkter som alla kretsar kring ljud i stället för skärmar.
Idéerna som diskuterats är smarta glasögon och en högtalare utan display. Tillsammans kan de bli grunden till ett nytt ekosystem där röst och AI står i centrum, snarare än appar och pekskärmar.
