Mobil

RCS-stödet lyser med sin frånvaro – vad säger operatörerna 2026?

De säger precis samma sak som förra året

I mars förra året tog vi kontakt med de största operatörerna i Sverige för att kolla hur det ligger till med RCS-stöd för iPhone i vårt avlånga land. Om du har dålig koll på RCS så står det för Rich Communication Services och det är ett kommunikationsprotokoll som inte är plattformsberoende. Det innebär att Android- och Apple-användare kan skicka bilder och videoklipp till varandra via meddelandeappen utan att de komprimeras ned till döden, det går att ha gruppchattar, ha läskvitton, se när någon börjar skriva och skicka emojis och reaktioner.

Apple lanserade stöd för RCS med iOS 18 och i många länder är stödet utbrett bland operatörerna men så ser det inte ut här i Sverige. Nu har vi återigen tagit kontakt med operatörerna för att höra hur det går. Tråkigt nog är det inte mycket nytt och när jag ställde följdfrågan om det ligger på operatörerna att implementera stöd för RCS i Sverige eller om det ligger på Apple så fick jag inga klara svar. Så om eller när det ska komma vet vi fortfarande inte och vems fel det är vet vi inte heller. Glasklart va? Nedan kan ni se vad operatörerna svarade:

Tre:

“Vi följer med intresse informationen från Apple att iPhone planerar att ha RCS stöd och vi ser positivt på att det blir en bättre användarupplevelse om det blir möjligt att skicka RCS mellan Android och iOS. Vi kan i nuläget inte svara på när eller om Apple kommer att rulla ut stöd för RCS i Sverige, säger Peter Dahlberg, Head of Radio Strategy, Tre Sverige.”

Telenor:

“Vi har i nuläget ingen ny information att dela utöver det vi kommunicerade tidigare, men återkommer när vi kan.”

Tele2:

”Tele2 stödjer i dag RCS. Vi var den första operatören att lansera RCS för Android på den svenska marknaden och vill utöka stödet till iOS. Vår ambition är att göra det så snart möjligheten finns, och då kommer vi självklart att informera våra kunder och marknaden i stort.”

Telia:

“Vi har inget nytt besked i frågan.

Så det verkar med andra ord som om vi får vänta ett tag till och vill ni kolla vad de svarade förra året så går det att göra här.

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!