SAS och Scandic Hotels lanserar nu sitt utlovade poängsamarbete – något som kan vara värt att kolla in oavsett om du bor på Scandic eller ej. Poängsamarbetet innebär inte bara att det blir enklare att samla och använda poäng mellan de två välkända nordiska aktörerna, utan också att en statusmatchning sker. Det betyder att om du till exempel är SAS Eurobonus Guld så blir du också “Loyal friend” på Scandic vilket bland annat ger dig möjlighet att ta med dig en kompis på hotellfrukosten kostnadsfritt.
SAS Eurobonus Diamond matchar i stället med “True Friend” vilket gör att du får äta gratis hotellfrukost varje dag om du så vill – utan att bo på hotellet.
På den lägre nivån Silver matchar du som Scandics “Dear Friend” som bland annat ger tidig incheckning.
Se vad som ingår i respektive Scandic-nivå.
Poäng på både hotell och flyg
Inom kort kommer också möjligheten att växla poäng mellan de båda vilket innebär att du kan använda din Scandic-poäng för att uppgradera eller boka SAS-resor och vice versa.
