El-fordon

Škoda skruvar upp effekten i Kodiaq iV

Laddhybriden får 68 extra hästkrafter och stöd för snabbladdning på 50 kW

Škoda ger Kodiaq iV mer kraft. Den nya laddhybriddrivlinan levererar en systemeffekt på 200 kW, motsvarande 272 hästkrafter. Det är en ökning med 68 hästkrafter jämfört med den befintliga versionen på 204 hästkrafter. I Sverige kommer den starkare drivlinan enbart att erbjudas med utrustningsnivån Sportline.

Under huven arbetar en fyrcylindrig 1,5-liters TSI-bensinmotor på 130 kW tillsammans med en elmotor på 85 kW. Den högre systemeffekten kommer från förändringar i bensinmotorn och uppdaterad mjukvara för drivlinans styrenhet. Batteriet har en total kapacitet på 25,7 kWh, varav 19,7 kWh är användbart. Det finns även stöd för DC-snabbladdning med upp till 50 kW. Någon elektrisk räckvidd för den nya versionen anges inte i pressmeddelandet.

Den svenska försäljningsstarten är planerad till november 2026. Då ska också priset för Kodiaq iV Sportline med den nya drivlinan presenteras. Uppgifter om acceleration, förbrukning och laddningstid saknas än så länge, så hur den extra effekten påverkar bilen i praktiken återstår att se.

Uppdateringen sammanfaller med att Kodiaq firar tio år. Modellen presenterades 2016 och har sedan dess sålts i omkring 1,2 miljoner exemplar på 70 marknader. Den nuvarande generationen började tillverkas 2024 och var också den första att erbjuda laddhybriddrift i Kodiaq-familjen.

Pressmeddelande

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!