Vi på Teknikveckan har redan avhandlat en hög med robotgräsklippare den här säsongen och idag ska vi ta en närmare titt på Sunseeker Elite X7 Gen 2 för att se om den kan få bukt med en stor och rätt torr gräsmatta på Gotland.
Det första mötet – ett trevligt sådant
Det kan alltid vara lite ångestladdat att ställa in en ny robotgräsklippare då det ofta är en hel del som ska göras. Här har Sunseeker gjort det lätt och i kartongen får vi med en manual och instruktioner för att komma igång. Vi kopplar in laddningsstationen på valfri plats, dockar robotgräsklipparen och laddar ned appen. När vi har parat ihop app, mobil och robot är det dags att börja mappa. Här får vi två val där vi antingen kan mappa upp trädgården manuellt genom att gå med robotgräsklipparen runt tomten eller låta den sköta det helt automatiskt.

Vi valde att köra automatiskt till en början men vi har en skogstomt på Gotland där vissa partier bakom huset innehåller många stora rötter, stenar och lite annat skräp. Därför avbröt vi ganska snabbt då vi insåg att den inte skulle kunna hantera det. Vi gick runt vår cirka 1 300 kvadratmeter stora tomt och mappade upp den på ungefär 15 minuter och det var enkelt att styra robotgräsklipparen via mobilen. Därefter var kartan skapad och vi kunde skicka ut den på jungfrufärden.

Kartan mappad och redo för jungfrufärd!
Vad kan Sunseeker Elite X7 Gen 2 göra?
Innan vi pratar om resultatet måste vi gå igenom vad den kan göra. Robotgräsklipparen använder sig av AONavi 2.0 (Always-On Navigation) som är en fusion av RTK-GNSS-satellitpositionering och VSLAM 2.0, ett kamerabaserat navigeringssystem som ska ge en positionnoggrannhet ned på centimetern. Vi behöver inte sätta upp någon RTK-station i trädgården och inte heller gräva ned någon slinga men det går att köpa till RTK-station om så önskas. Modellen vi har testat klarar upp till 3 000 kvadratmeter och den har en binokulär kamera samt en iToF-sensor så den kan navigera, använda VSLAM och känna igen hinder.

Inte klassledande på hinder men tillräckligt bra.
Gällande hinder ska den kunna känna igen över 200 olika objekt oavsett tid på dygnet och den klarar allt från studsmattor och gungor till bollar. Sunseeker Elite X7 Gen 2 kommer med tre hjul som drivs självständigt och Sunseeker kallar lösningen för Tri-Wheel AWD. Den klarar en lutning på 70 procent eller 35 grader och hjulen är 22 centimeter stora. Den har fjädring fram och på undersidan hittar vi dubbla flytande klippskivor med en sammanlagd klippbredd på 35 centimeter. Varje skiva har dessutom sex blad vilket är rätt ovanligt så bonuspoäng där.

12 blad är imponerande!
Klipphöjden går att justera mellan 20 och 100 millimeter och den kan koppla upp sig via WiFi, Bluetooth och 4G. Det finns även stöldskydd där vi kan ställa in gränsvarningar med geofencing och det går även att sätta ett lösenord på den. Det ingår två års uppkoppling kostnadsfritt och därefter kostar tjänsten 49 euro per år vilket ändå är överkomligt men extra kostnader är aldrig kul. Den har även en fysisk skärm på framsidan där vi kan ställa in vissa av inställningarna och även köra ut roboten på äventyr som så önskas. Skärmen är tråkigt nog rätt ljussvag och känns lite väl billig. Men i ärlighetens namn så har vi knappt rört skärmen då vi använder appen.

Relativt ljussvag skärm.
Appen är både bra och dålig
Appen är helt okej. Vi har sett värre men även bättre. Det som egentligen är det absolut sämsta är översättningarna till svenska. Är engelska inget problem rekommenderar vi därför att byta språk då det blir betydligt lättare att förstå. I appen kan vi ställa in i princip allt, som att redigera kartan i efterhand, sätta ut transportsträckor, no-go-zoner, dela upp kartan i olika arbetsområden och mycket mer. Vi ser även i realtid vart robotgräsklipparen befinner sig.

Appen är bra, men översättningen kan de jobba på.
Vi kan även justera klipphöjden, klipphastigheten och klipprotationshastigheten samt ställa in scheman för när den ska köra och hur vi vill att den ska klippa. Vi kan välja på att få fina ränder i gräset, inga ränder eller lite olika mönster. Vi kan även ställa in hur den ska bete sig vid regn så att den inte klipper när det är blött och justera kantklippningen. Det finns egentligen två saker man kan justera med kantklippningen och det är om den ska ha ett långt avstånd eller ett kort avstånd till kanten samt om den ska klippa gräset eller kanterna först. Det här är bara en bråkdel av det som går att göra men på det stora hela är appen enkel att navigera i. Det största nedslaget är den usla översättningen till svenska.

Hur blir resultatet då?
Vi har som sagt en skogstomt på Gotland på cirka 1 300 kvadratmeter och det är inte många minuter per år vi får ha en grön gräsmatta då det mer eller mindre råder bevattningsförbud på Gotland året om. Vi hade sedan tidigare en robotgräsklippare från Husqvarna och jämfört med Sunseeker Elite X7 Gen 2 känns det som att det skiljer tio års utveckling mellan maskinerna till Sunseekers fördel. X7 Gen 2 har fungerat helt felfritt under testet som har pågått i ungefär en månad och vi har inte behövt ställa in några zoner kring buskar, blommor eller annat utan den har hittat allt själv. Vi har ställt in den att klippa hela tomten över fem dagar. Den startar klockan 04:00 varje morgon och är klar ungefär fem timmar senare.

Den klipper även väldigt effektivt och kommer relativt nära kanterna även om den inte är klassledande på den punkten. Under vårt test har den inte heller haft problem med att tappa satellitmottagningen, något som Husqvarna hade relativt ofta. Den har inte heller fastnat någonstans eller rivit upp gräsmattan med hjulen. När den närmar sig buskar och planteringar sänker den hastigheten och klipper försiktigt och metodiskt. Maskinen är dessutom väldigt snabb på att hitta tillbaka till dockningsstationen och behöver inte backa in utan kör rakt in, vilket gör dockningen snabbare.

Resultatet efter varje klippning är en jämn och fin gräsmatta med tydliga linjer och det har verkligen varit helt bekymmerslöst sedan dag ett förutom två saker. Vi har en stor betongaltan som går runt vårt hus och en morgon fick den för sig att klippa den. Det hela slutade med att den fastnade in mot väggen så där fick vi sätta upp en no-go-zon och sen var det harmoni igen. Det andra är att den kunde varit lite vassare på hinder, den hittar saker men ibland lite för sent. Den åker oftast in i hindren någon sekund eller två innan den upptäcker att det faktiskt är något där.

Ibland går det inte som man har tänkt sig.
