Samhälle
Bilden är skapad av AI.

Teknikveckan frågar: Brukar du ligga i mittenfilen på motorvägen?

Eller är du duktig och håller dig längst till höger?

Det är många regler att hålla koll på i trafiken och en som nog de flesta vet om men skiter högaktningsfullt i är den i trafikförordningen 3 kap. 7 § som säger att fordon ska föras i det körfält som ligger längst till höger. Detta innebär att på en trefilig motorväg är grundregeln att du ska lägga dig längst till höger.

Det går så klart att använda de andra filerna med när det ska köras om fordon, vid placering med hänsyn till färdmålet/vägvisningen eller om du behöver anpassa placeringen efter trafiksituationen. Personligen så kan jag erkänna att jag extremt sällan ligger längst till höger och det finns egentligen två anledningar till det. Nummer ett är att där brukar alla slöfockar ligga som inte ens håller hastigheten på motorvägen så jag skulle behöva köra om oavbrutet om jag ligger längst till höger. Nummer två är att det är många infarter till motorvägen, speciellt på E4:an i Stockholm, och att behöva släppa på folk hela tiden är också stökigt.

Så dagens fråga till er är hur ni gör på trefiliga motorvägar? Ligger ni längst till höger som lagen säger eller brukar ni mest slicka mitten, eller är ni den där som alltid har bråttom och ligger längst till vänster? Kommentera nedan!

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!