”The Texas Chainsaw Massacre”-filmerna är kultförklarade in i kaklet och nu kommer A24 att göra en skräckserie baserad på kultrullarna. Det är Glen Powell som producerar serien tillsammans med Kim Henkel som var med och skapade den första filmen. Det finns i nuläget inte mycket information om handlingen eller när den kan tänkas släppas. Powell säger i ett uttalande:
”Jag har sagt offentligt att jag inte är intresserad av att göra remakes av perfekta filmer och originalet The Texas Chainsaw Massacre är en perfekt film”. Regissören och medförfattaren Tobe Hooper och Kim Henkel skapade något djärvt gränsöverskridande och verkligt banbrytande som än i dag håller som en guldstandard inom skräckgenren. När möjligheten dök upp att göra en långformad utforskning av den här världen såg jag det som ett nytt angreppssätt och samtidigt ett sätt att hedra den befintliga mytologin. Jag kan inte tänka mig bättre samarbetspartners för detta än A24. Det här är verkligen en ära.”
Det låter helt klart lovande och utöver detta är det även en ny ”The Texas Chainsaw Massacre”-rulle på ingång som inte har något med serien att göra så älskar du filmerna finns det mycket godis på ingång.
