Gaming

The Verge har tagit en titt på Nintendo Switch 2

Vissa bra och vissa mindre bra saker

The Verge har fått klämma och känna på den kommande Switch 2 och går i videon ovan igenom vad de faktiskt gillar – och vad som är lite mindre bra.

Nintendo Switch 2 släpps den 5 juni och bjuder på en hel del förbättringar jämfört med föregångaren. The Verge har fått testa både hårdvaran och några av spelen. I videon får vi bland annat en förhandstitt på nya Mario Kart, och de provar även att använda kontrollerna som mus – något de inte är särskilt imponerade av. Det känns inte naturligt och beskrivs som ganska “svampigt”.

Den nya kameran däremot ses som ett trevligt tillskott, särskilt när man spelar med familj och vänner – där den kan ge lite extra värde och roliga funktioner. Kommer du slå till på Nintendo Switch 2 direkt, eller tänker du avvakta lite?

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!