Recensioner

Vi testar ett nytt grepp för en plattare gräsmatta

Bättre än att välta på manuellt vis?

Jakten på den perfekta gräsmattan fortsätter och när nu sommaren närmar sig. Ett av projekten för året var att platta till gräsmattan så roboten tar sig fram lite lugnare. Problemet med gräsmattan här hemma är att delar av den var en kryddträdgård för länge sedan samt att det är packad lerjord som inte direkt rör på sig.

Undertecknad har ett tag funderat på att köpa hem en massa dressand för att försöka jämna till de större groparna i gräsmattan men avvaktat eftersom det, rent ut sagt verkar vara ett ganska tråkigt arbete. Men, helt plötsligt dök det upp ett inlägg på Facebook som gick ut på att de kommer hem och välter hela gräsmattan åt dig med en vält på 1 600 kilo!

Få en plattare gräsmatta på ett lite enklare sätt med en vält

Sagt och gjort – kontakt togs med det danska företaget som svarade att det skulle säkert gå att ordna. Mitt problem var att en av mina två vägar in till trädgården är en grind och andra “ingången” har en begränsad bredd på 100 centimeter tack vare en liten mur av stenblock. Den vält som används har en bredd på 90 centimeter så i teorin skulle det fungera och bilder skickades in till företaget.

Med 10 centimeter tillgodo så byggde undertecknad upp en liten ramp för att komma över röret för regnvatten som går ner i marken och därefter lades skyddsmattor ut innan arbetet påbörjades. Stupröret fick också monteras ner men jobbigare än så blev det inte. En trevlig detalj är att om de kommer ut till dig och ser att det inte går att komma in med välten så kostar det dig ingenting heller. Mer än besvikelsen då vill säga…

Tidigare har undertecknad lånat grannens manuella vält som fyllts med sand för att platta till vid nysådd. Men, tanken på att dra runt denna på hela gräsmattan lockade inte alls och resultatet skulle antagligen heller inte kunna jämföra sig med den totala vikten av 1 600 kilo som denna kompakta vält väger.

Är det väl investerade pengar eller pengar i sjön?

Det ska sägas att det var med lite spänd förväntan som man började betrakta arbetet när den yngre killen började arbeta med välten. Skulle gräsmattan bli plattare än vad den var tidigare? Eller var det bara en dröm som kanske inte skulle infrias? En hel del kundomdömen på hemsidan pekade dock mot att resultatet skulle bli positivt!

Min trädgård omges till större delen av en häck, det finns såväl höga som låga träd och en och annan buske så lite utmaningar finns. Men, med en van hand så rattades välten runt på ett smidigt sätt och runt alla hinder där det var möjligt – det märktes att han gjort detta ett antal gånger tidigare.

Här syns det hur gräsmattan plattas till när välten tar sig fram. Just baksidan av trädgården har visat upp en del ojämnheter vilka blir väldigt påtagliga när man ser robotgräsklipparen ta sig fram – den skumpar upp och ner och hit och dit så förhoppningen är ju att det ska bli en jämnare framfärd efter att arbetet är klart.

Välter gräsmattor ända upp till Stockholm och Göteborg

Företaget som anlitades är ett danskt sådant och vid ett samtal med dem så framkom det att danskarna verkar bry sig om sina gräsmattor lite mer än vad vi svenskar gör (hur det nu är möjligt). De har vält gräsmattor ett tag på den danska sidan men ser möjligheter i de svenska trädgårdarna och har börjat ta sig an uppdrag, inte bara i Skåne utan även upp mot Stockholm och Göteborg så hopp finns för andra än oss skåningar!

Välten de använder är så pass smidig att den lär ta sig runt i de flesta normalstora trädgårdar utan större problem (under förutsättning att de kommer in). De kan faktiskt också genomföra arbetet utan att du är hemma vilket kan vara skönt för den som har en del mil från trädgården till arbetsplatsen.

Det kostar inte så mycket att ligga på topp med en plattare gräsmatta

Gräsmattan blir ju faktiskt platt när välten drar fram men frågan är hur det ser ut efter ett par dagar när gräset rest sig från manglingen. Innan arbetet påbörjades och medan trädgården inspekterades så var det glada tillropet att “visst ska den här gräsmattan bli plattare” vilket ju var trevligt att höra! Med RUT så blir det dessutom lite billigare och utöver en startavgift så tar de bara 1 krona per kvadratmeter så det är inga stora pengar det handlar om i slutändan för att få lite plattare gräsmatta.

Under den dryga timme som de var här och välte gräsmattan så kördes välten fram och tillbaka, kors och tvärs så det är inget hastjobb vi pratar om här. Noggrant och bra genomfört och även om välten skumpade lite på sina ställen (vilket var fullt förståeligt) så jämnades nog de flesta groparna ut när de 1 600 kilona drog fram. Om någon månads tid när gräset är i bättre tillväxt så ska en inspektion utföras och troligtvis en och annan säck med dressand komplettera där välten inte kom fram eller där håligheterna var för stora – helt okej.

I klippet nedan ser vi hur de välter gräsmattan fram och tillbaka som avslutning efter att ha kört över den på längden ett antal gånger. Fler klipp finns för övrigt att se på vårt Instagramkonto för den som vill.

Det ska erkännas att det var med en liten klump i magen som beslutet att använda denna tjänst togs. Frågan var ju om det skulle bli bra, eller om det var helt bortkastade pengar. Likaså om gräsmattan skulle ta skada, man vet ju inte om det finns dolda slukhål undertill. Men, med facit i hand så är undertecknad väldigt nöjd med arbetet och servicen likaså kommunikationen som var rapp och trevlig! Nu bör man ju tänka på att det får finnas lite ärliga och rimliga förutsättningar för att få till ett bra resultat – ser gräsmattan ut som en träningsbana för cross så kanske inte detta är rätt lösning för dig…

I helgen togs första turen med robotgräsklipparen efter vältningen och det var faktiskt trevligt att se! Den skumpade inte fram lika mycket som tidigare och gräsmattan ger ett plattare intryck. Nu pratar vi inte “golfgreensplatt” utan platt nog för att ge ett trevligt intryck och en del sinnesro. Så, med facit i hand så visade det sig vara väl investerade pengar och något vi glatt kan rekommendera flera att göra om man inte orkar med det manuella arbetet!

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!