Livsstil

Warner Bros säger nej till Paramounts uppköpsbud

Alldeles för snåla!

Warner Bros säger ännu en gång nej till Paramounts bud på att köpa upp bolaget, anledningen är att styrelsen tycker att budet är alldeles för lågt och att det innebär allt för stora risker.

Paramounts bud ligger på 30 dollar per aktie, högre än Netflix erbjudande på 27,75 dollar. Dock är skillnaden att Paramount vill köpa hela Warner Bros. Discovery, Netflix är inte intresserade av kabel tv, där i så fall även CNN och TNT Sports skulle ingå. Pengarna Paramounts tänkt betala med kommer från skaparen av Oracle, Larry Ellison. Samt tveksamma investeringar kopplade till Mellanöstern och skulle då ändå lämna bolaget med en skuld på 50 miljarder dollar, något som styrelsen strikt säger nej till.

Paramount kan nu antingen vända sig direkt till aktieägarna eller helt enkelt höjda budet, annars blir det ingen affär alls. Samtidigt ligger Netflix under granskning av både politiker och konkurrensmyndigheter, så Warner Bros styrelser är lika oroliga för att göra affärer med den streamingjätten. Så vi får helt enkelt se vem som kastar in ett erbjudande Warner Bros inte kan säga nej till.

Via: IGN.

Läs mer

Populärt i bubblan idag

Inga inlägg!